Меню

Фасулев зърнояд Acanthoscelides obtectus


Фасулев зърнояд Acanthoscelides obtectus
Фасулев зърнояд (Acanthoscelides obtectus)
  •  
  • Външен вид:

Тялото е удълженоовално с тъмнокафяв цвят, нашарен е с по-тъмнокафяви и сиви петна, покрито е с жълто-зелени космици и има дължина 2,5-5мм. Преднегръдът има конусовидна форма и покрива изцяло главата. Твърдите криле са по-къси от тялото и по тях са очертани десет надлъжни ивици, между които се намират по пет тъмни правоъгълни петна.
  •  
  • Жизнен цикъл:

Снася до 200 яйца, на групи по 20-40 върху повърхността на зърната или под обвивките. Ларвите навлизат в семеделите на зърната, където протича развитието. Преди какавидирането ларвата пробива тунел до обвивката на зърното без да я пробива. След имагинирането възрастното насекомо пробива обвивката и излиза в междузърненото пространство. Едно поколение се развива за 42-60 дни.
  •  
  • Повреди:

Храни се предимно с бобови зърна. Може повторно да се репродуцира в сухите варива в складовете. Що се отнася до хранителния субстрат, зърнояда предпочитат фасула, но нападат и други бобови култури (грах, леща, фий и др.).
Бръмбарите причиняват щети, като разяждат семената – вътре можете да намерите ларви, какавиди.
В зависимост от размера на зърната може да откриете до 20 ларви вътре!След като бръмбарите излетят, семената остават с кръгли изходни отвори.
В допълнение към това, след като са били заразени, способността за покълване на бобовите култури е значително намалена (проблем със семената).